Gotowe projekty

domów jednorodzinnych


Projekty SYSTEMU Dom Inteligentny dostępne są dla niektórych projektów w naszej ofercie


- w celu potwierdzenia możliwości otrzymania bezpłatnej dokumentacji Systemu Automatyki - prosimy o kontakt z biurem obsługi przed złożeniem zamówienia.

Inteligentny dom - system automatyki domowej Ingenium


W ostatnich latach coraz częściej w mediach można usłyszeć o systemach sterowania instalacjami domowymi. Co to właściwie jest i czy warto w ogóle o tym pomyśleć przy budowie domu, czy adaptacji mieszkania?
Mamy nadzieję, że sekcja ta pozwoli Państwu na bliższe poznanie tego nowego rodzaju instalacji, jej zastosowań, wad i zalet. Posiadając te informacje będą Państwo mogli w świadomy sposób zadecydować czy taka instalacja wydaje się Państwu potrzebna.

Co to jest „inteligentny dom” ?
Terminologia opisująca ten sam system jest zróżnicowana: można usłyszeć o „inteligentnym domu”, „inteligentnym budynku”, czy też o automatyce domowej. Niezależnie od nazwy przez system taki rozumie się urządzenia elektroniczne (sterowniki) połączone ze sobą odpowiednimi przewodami (magistralą komunikacyjną), które mają za zadanie utrzymanie pewnego pożądanego przez użytkownika stanu w budynku. Sterowniki komunikują się ze „światem zewnętrznym” poprzez różnego rodzaju czujniki rozmieszczone w domu. Mogą być to np. czujniki temperatury, czujniki natężenia oświetlenia, czy też czujniki ruchu, dymu itp.  Na podstawie tych danych oraz parametrów zadanych przez  użytkownika  - np. pożądanej temperatury w pokoju, pożądanego natężenia oświetlenia itp., sterowniki uruchamiają odpowiednie urządzenia wykonawcze  –  np. włączając/wyłączając obwody oświetleniowe czy też obracają zaworem regulacyjnym na grzejniku.
Choć może to brzmieć dość skomplikowanie, w istocie jest bardzo łatwe w obsłudze. Użytkownik ma za zadanie jedynie obsłużyć odpowiedni ekran LCD, gdzie ustawi odpowiedni parametr, np. temperaturę. Reszta dzieje się już automatycznie bez ingerencji użytkownika.  Niektóre elementy sterowania mogą dziać się zupełnie bez ingerencji użytkownika. Przykładem może być wyłączanie świateł, czy też otwieranie/zamykanie rolet o określonej godzinie.
To, co realizować będzie system „inteligentnego budynku” zależy od nas. Może to być bardzo rozbudowany system, który będzie sterować dosłownie wszystkim w domu, a dostęp do niego będzie możliwy poprzez telefon, Internet, duże ekrany dotykowe LCD. Można również pomyśleć o zupełnie podstawowym systemie, którego zadaniem będzie wyłączanie/włączanie świateł w budynku i sterowanie roletami.
Co można zautomatyzować w Państwa budynku?


Sterowanie oświetleniem

To najbardziej podstawowe i chyba najbardziej ułatwiające obsługę domu, czy mieszkania zastosowanie systemu automatyki domowej. Co możemy osiągnąć podłączając system sterowania oświetleniem ? Przede wszystkim nie musimy włączać każdego obwodu elektrycznego oddzielnie przeznaczonym do tego wyłącznikiem, jak dzieje się to w tradycyjnym budynku.  Za pomocą jednego naciśnięcia nastawnika, możemy wyłączyć światło w całym domu, czy mieszkaniu, możemy włączyć grupy oświetlenia ( oświetlenie zewnętrzne, oświetlenie wybranych pomieszczeń), możemy też tworzyć tzw. sceny oświetleniowe, polegające na odpowiednim włączeniu/wyłączeniu lub ściemnieniu obwodów  do wybranego celu – oglądanie telewizji, kolacja itp.  Warto również zainstalować czujnik ruchu, który będzie włączać oświetlenie na klatce schodowej tylko na taki czas, jaki będzie potrzebny, bez naszej ingerencji.
System automatyki oświetlenia może być połączony z systemem ochrony i włączyć całość oświetlenia przy próbie włamania.
Niekwestionowaną zaletą takiego sterowania instalacją oświetleniową jest duży komfort, niezależność oraz znaczna redukcja zużycia energii elektrycznej. Wadą – konieczność rozprowadzenia dodatkowych przewodów na etapie realizacji instalacji elektrycznej oraz sam koszt związany z zakupem i instalacją systemu. Koszty te mogą zostać oszacowane po przeanalizowaniu konkretnego projektu instalacji elektrycznej  i zadecydowaniu przez Państwa jak bardzo system ma być rozbudowany.


Sterowanie ogrzewaniem

W instalacjach grzewczych do sterowania ogrzewaniem w budynku służy jedynie zadajnik pieca CO. Te nawet najbardziej zaawansowane sterowania pozwalają na zmierzenie temperatury na zewnątrz budynku i pomiar max. w dwóch miejscach wewnątrz. Ponieważ sterowane jest jedynie jedno urządzenie (piec) temperatura zadana przez użytkownika utrzymywana jest w całym domu. Praktyka jednak pokazuje, że innej temperatury oczekujemy w łazience, innej w sypialni, a jeszcze innej w pokoju dziecięcym. Dodatkowo warto byłoby, aby temperatura ta zmieniała się w zależności od czasu. Takie rozproszenie sterowania na poszczególne pomieszczenia umożliwia zdalna regulacja zaworów termostatycznych.  W „inteligentnym domu” użytkownik na ekranie wyświetlacza LCD może ustalić niezależną temperaturę w każdym z pomieszczeń, a także zastosować harmonogramy, które będą zmieniać odpowiednio temperaturę w rytmie dobowym.
Analogicznie realizowane może być sterowanie urządzeniami klimatyzacyjnymi.


Sterowanie roletami

Coraz więcej domów jednorodzinnych, czy mieszkań wyposażana jest w rolety zewnętrzne stanowiące zarówno element zabezpieczenia budynku jak i komfortu. Wraz z roletami dostarczane są zazwyczaj niezależne systemy sterujące. Instalując system automatyki domowej warto pomyśleć również o roletach – wtedy będziemy mogli regulować nimi nie tylko przez przyciski naścienne zlokalizowane obok konkretnego okna, ale również będziemy mogli z jednego centralnego miejsca otwierać/zamykać dowolne rolety. Dodatkowo sterowanie roletami można połączyć ze sterowaniem oświetleniem – np. zamykać rolety przy scenie świetlnej  „Telewizja”, czy też zamykać wszystkie rolety przy załączaniu systemu alarmowego.  Można również przymknąć roletę zapobiegając zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia – w celu utrzymania zadanej temperatury.  Takie współdziałanie niezależnych normalnie systemów buduje ideę „inteligentnego budynku”.


System zabezpieczeń

Nowoczesne zabezpieczenie budynku nie obejmuje już tylko zainstalowanie prostego systemu antywłamaniowego. Bezpieczny budynek powinien być wyposażony w kamery monitorujące otoczenie budynku, czujniki dymu informujące o zagrożeniu pożarem, czujniki wycieku wody, czy też czujniki czadu. O zagrożeniu użytkownik  jest powiadamiany telefonicznie, SMSem itp. System zabezpieczenia budynku jest nieodzownym elementem jego ”inteligencji”.

Zobacz inne projekty domów

Projekty domów: Projekt domu HG-P1
Projekt domu HG-P1 zobacz »
Projekty domów: Projekt domu HG-P3
Projekt domu HG-P3 zobacz »
Projekty domów: Projekt domu HG-I16
Projekt domu HG-I16 zobacz »
zobacz wszystkie »


Zobacz projekty
Projekty domów o pow. < 120m2
Projekty domów o pow. 120-150m2
Projekty domów o pow. > 150m2

wszystkie projekty domów »
Znajdź projekt
Symbol projektu
Powierzchnia
Typ domu
Garaż
Informacje
SYSTEM - DOM INTELIGENTNY
 
! ZAMÓW KATALOG !
 
Zamów katalog
 
HG Atelier POLECA
copyright by HG Atelier Autorska Pracownia Projektowa Gotowe projekty domów jednorodzinnych ul. Grenadierów 7c, 30-085 Kraków
warunki sprzedaży | projekty domów - zawartość | zmiany w projekcie | projekty domów | gotowe projekty domów | zamówienie | kontakt | mapa strony